Son Dakika

Sefer Şener: Özel bankalar da kredi faizini aşağıya çekebilir

A A

19.11.2021 - 13:35

Merkez Bankası kasım ayı para politikası toplantısında faizleri 100 baz indirdi. Kamu bankaları öncülüğünde de kredi faizlerinde düşüş başladı. Peki kredi faizlerindeki indirim piyasaya nasıl yansıyacak? CNN TÜRK Ekonomi danışmanı Sefer Şener yorumladı.

Merkez Bankası faizleri düşürdü. Bankalar da harekete geçti. Kredi faizlerinde düşüşler başladı.

CNN TÜRK Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Sefer Şener, "Politika faizleri düştü, bunu takiben kamu bankaları ilk adımını attı. Amaç, konut kredilerinin taşıt kredilerinin ve ticari kredilerin aşağıya çekilmesi olduğu için bunu doğal olarak kamu bankaları öncülüğüyle yapılıyor. Önümüzdeki 10-15 gün içerisinde özel bankaların da bu doğrultuda hareket ederek 100 baz puana yakın bir şekilde konut kredilerinde aşağıya çekişlerin olacağını düşünüyorum" dedi.

Faizlerin düşmesinin ardından fırsatçıların konut fiyatlarını yükselttiğini de söyleyen Prof. Dr. Sefer Şener, çözüm önerilerini sıraladı. "Devletin elinde çok ciddi anlamda imkanlar var. TOKİ var, Emlak Konut va. Bunlar aracılığıyla konut kısmında arzı artırabilirsek bu fiyat artışlarının önüne geçmiş oluruz. Bu faiz indirimleri topluma yansımış olur" diye konuştu.